DMTH6004LPSQ-13
DigiKey Part Number
31-DMTH6004LPSQ-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMTH6004LPSQ-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMTH6004LPSQ-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMTH6004LPSQ-13
Description
MOSFET N-CH 60V 100A PWRDI5060-8
Detailed Description
N-Channel 60 V 100A (Ta) 2.6W (Ta), 138W (Tc) Surface Mount PowerDI5060-8
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
47.4 nC @ 4.5 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4515 pF @ 30 V
Power Dissipation (Max)
2.6W (Ta), 138W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
PowerDI5060-8
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.1mOhm @ 25A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA