DMT4004LPS-13
DigiKey Part Number
DMT4004LPS-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMT4004LPS-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMT4004LPS-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMT4004LPS-13
Description
MOSFET N-CH 40V 26A PWRDI5060
Detailed Description
N-Channel 40 V 26A (Ta), 90A (Tc) 2.6W (Ta), 138W (Tc) Surface Mount PowerDI5060-8
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DMT4004LPS-13 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
82.2 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4508 pF @ 20 V
Power Dissipation (Max)
2.6W (Ta), 138W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
PowerDI5060-8
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.5mOhm @ 50A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA