DMT12H065LFDF-7
DigiKey Part Number
31-DMT12H065LFDF-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMT12H065LFDF-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMT12H065LFDF-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMT12H065LFDF-7
Description
MOSFET N-CH 115V 4.3A 6UDFN
Detailed Description
N-Channel 115 V 4.3A (Ta) 1W (Ta) Surface Mount U-DFN2020-6 (Type F)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
5.5 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
252 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1W (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
115 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
U-DFN2020-6 (Type F)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
3V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
65mOhm @ 3A, 10V