DMP6350S-7
DigiKey Part Number
DMP6350S-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMP6350S-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMP6350S-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMP6350S-7
Description
MOSFET P-CH 60V 1.5A SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 60 V 1.5A (Ta) 720mW (Ta) Surface Mount SOT-23-3
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
4.1 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
206 pF @ 30 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
720mW (Ta)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Rds On (Max) @ Id, Vgs
350mOhm @ 900mA, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA