DMP2100U-7
DigiKey Part Number
DMP2100U-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
DMP2100U-7CT-ND - Cut Tape (CT)
DMP2100U-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMP2100U-7
Description
MOSFET P CH 20V 4.3A SOT23
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 20 V 4.3A (Ta) 800mW (Ta) Surface Mount SOT-23-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1.4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
9.1 nC @ 4.5 V
Vgs (Max)
±10V
Part Status
Not For New Designs
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
216 pF @ 15 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
800mW (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
SOT-23-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
1.8V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
38mOhm @ 3.5A, 10V