DMNH6008SCTQ
DigiKey Part Number
DMNH6008SCTQDI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMNH6008SCTQ
Description
MOSFET N-CH 60V 130A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 130A (Tc) 210W (Tc) Through Hole TO-220-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DMNH6008SCTQ Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
21 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2596 pF @ 30 V
Power Dissipation (Max)
210W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Supplier Device Package
TO-220-3
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8mOhm @ 20A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA