DMN3008SFG-13
DigiKey Part Number
31-DMN3008SFG-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMN3008SFG-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMN3008SFG-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMN3008SFG-13
Description
MOSFET N-CH 30V 17.6A PWRDI3333
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 17.6A (Ta) 900mW (Ta) Surface Mount POWERDI3333-8
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
86 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3690 pF @ 10 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
900mW (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
POWERDI3333-8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.6mOhm @ 13.5A, 10V