DF15005S-T
DigiKey Part Number
DF15005SDITR-ND - Tape & Reel (TR)
DF15005SDICT-ND - Cut Tape (CT)
DF15005SDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF15005S-T
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 50V 1.5A DF-S
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Single Phase Standard 50 V Surface Mount DF-S
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 1.5 A
Manufacturer
Diodes Incorporated
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 50 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Voltage - Peak Reverse (Max)
50 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
1.5 A