DDZX11C-7
DigiKey Part Number
DDZX11C-7-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDZX11C-7
Description
DIODE ZENER 11V 300MW SOT23-3
Detailed Description
Zener Diode 11 V 300 mW ±3% Surface Mount SOT-23-3
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8.4 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±3%
Supplier Device Package
SOT-23-3
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms