DDZ5V6B-7
DigiKey Part Number
DDZ5V6BDITR-ND - Tape & Reel (TR)
DDZ5V6BDICT-ND - Cut Tape (CT)
DDZ5V6BDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDZ5V6B-7
Description
DIODE ZENER 5.6V 470MW SOD123
Detailed Description
Zener Diode 5.6 V 470 mW ±3% Surface Mount SOD-123
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 2.5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±3%
Supplier Device Package
SOD-123
Power - Max
470 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
11 Ohms