BZX84C5V6TS-7-F
DigiKey Part Number
BZX84C5V6TS-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX84C5V6TS-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
BZX84C5V6TS-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C5V6TS-7-F
Description
DIODE ZENER ARRAY 5.6V SOT-363
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode Array 3 Independent 5.6 V 200 mW ±6% SOT-363
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZX84C5V6TS-7-F Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms
Manufacturer
Diodes Incorporated
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2 V
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
3 Independent
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
5.6 V
Package / Case
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOT-363
Power - Max
200 mW