BZT52C5V6LP-7 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Comchip Technology
In Stock: 6,878
Datasheet
Zener Diode 5.6 V 250 mW ±7% Surface Mount X1-DFN1006-2
BZT52C5V6LP-7
DigiKey Part Number
BZT52C5V6LPDITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZT52C5V6LPDICT-ND - Cut Tape (CT)
BZT52C5V6LPDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C5V6LP-7
Description
DIODE ZENER 5.6V 250MW 2DFN
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Tolerance
±7%