BAS70DW-04Q-7-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 16,763
Datasheet
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 47
In Stock: 822
Diode Array 2 Pair Series Connection 70 V 70mA (DC) Surface Mount 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
BAS70DW-04Q-7-F
DigiKey Part Number
31-BAS70DW-04Q-7-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS70DW-04Q-7-F
Description
DIODE ARR SCHOTT 70V 70MA SOT363
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
5 ns
Manufacturer
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 50 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Diode Configuration
2 Pair Series Connection
Qualification
AEC-Q101
Technology
Schottky
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
70 V
Package / Case
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
70mA (DC)
Supplier Device Package
SOT-363
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 15 mA
Base Product Number
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed