AP7375Q-33FDCW-7
DigiKey Part Number
31-AP7375Q-33FDCW-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP7375Q-33FDCW-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP7375Q-33FDCW-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7375Q-33FDCW-7
Description
IC REG LIN 3.3V 350MA 6DFN2020
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 350mA U-DFN2020-6 (SWP) (Type UXC)
Category
Current - Quiescent (Iq)
8 µA
Mfr
PSRR
85dB (1kHz)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Current Limit, Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
45V
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
6-UDFN Exposed Pad
Voltage Dropout (Max)
1.4V @ 300mA