AP2139AK-3.3TRG1
DigiKey Part Number
AP2139AK-3.3TRG1DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AP2139AK-3.3TRG1DICT-ND - Cut Tape (CT)
AP2139AK-3.3TRG1DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP2139AK-3.3TRG1
Description
IC REG LINEAR 3.3V 250MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA SOT-23-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AP2139AK-3.3TRG1 Models
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Last Time Buy
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 250mA