AP2127N-3.3TRG1
DigiKey Part Number
AP2127N-3.3TRG1DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AP2127N-3.3TRG1DICT-ND - Cut Tape (CT)
AP2127N-3.3TRG1DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP2127N-3.3TRG1
Description
IC REG LINEAR 3.3V 300MA SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AP2127N-3.3TRG1 Models
PSRR
68dB ~ 54dB (100Hz ~ 10kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.3V @ 300mA