AP2115M-2.5TRG1
DigiKey Part Number
AP2115M-2.5TRG1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP2115M-2.5TRG1
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1A 8-SOIC
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 8-SOIC
Current - Quiescent (Iq)
80 µA
PSRR
65dB (100Hz ~ 1kHz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage Dropout (Max)
0.75V @ 1A