AP139-25WG-7
DigiKey Part Number
AP139-25WGTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP139-25WG-7
Description
IC REG LINEAR 2.5V 300MA SOT-25
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-25
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AP139-25WG-7 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
60 µA
Mfr
PSRR
75dB ~ 30dB (1KHz ~ 100KHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Control Features
Enable
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
SOT-25
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V