PJT-24V100WBAA
DigiKey Part Number
1145-1122-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PJT-24V100WBAA
Description
AC/DC CONVERTER 24V 100W
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PJT-24V100WBAA Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
88%
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.22" H (127.0mm x 76.2mm x 31.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CB, CE, cURus, TUV
Current - Output 1
4.17 A