MDS-300ADB48 AA
DigiKey Part Number
1145-1254-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDS-300ADB48 AA
Description
AC/DC CONVERTER 48V 190W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
93.5%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
5.51" L x 3.50" W x 1.77" H (140.0mm x 89.0mm x 45.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
50581; 55011; 55032; 60950-1
Current - Output 1
4.37 A