MDS-100BPS15 BA
DigiKey Part Number
1145-1112-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDS-100BPS15 BA
Description
AC/DC CONVERTER 15V 80W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 90 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
MDS-100BPS15 BA Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
88%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.25" H (101.6mm x 50.8mm x 31.8mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
15V
Standard Number
50581; 55011; 55032; 60601-1; 60950-1
Current - Output 1
5.3 A