MDS-030AAC12 AB
DigiKey Part Number
1145-1240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDS-030AAC12 AB
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 24W
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 24 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately) Input
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
Delta Electronics
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Efficiency
Level VI
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Region Utilized
North America
Cord Length
47.2" (1.20m)
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
NEMA 1-15P, Multi-Blade (Sold Separately)
Input Type
Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately)
Size / Dimension
3.46" L x 1.06" W x 2.11" H (88.0mm x 27.5mm x 53.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CE, EN, UL
Voltage - Output
12V
Standard Number
50581; 55011; 55032; 60601-1; 60950-1
Current - Output (Max)
2A
Base Product Number
Power (Watts)
24 W