DSOL-1367-12E
DigiKey Part Number
1144-DSOL-1367-12E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSOL-1367-12E
Description
SOLENOID PULL INTERMITTENT 12V
Customer Reference
Detailed Description
Intermittent Duty Solenoid Open Frame (Pull) Type 1.250" (31.75mm) Stroke 12VDC Chassis Mount
Category
Voltage - Rated
12VDC
Stroke Length
1.250" (31.75mm)
Series
Power (Watts)
48 W
DC Resistance (DCR)
3Ohm
Termination Style
Wire Leads
Diameter - Shaft
0.500" (12.70mm)