DSOL-1351-12C
DigiKey Part Number
1144-DSOL-1351-12C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSOL-1351-12C
Description
SOLENOID PULL CONTINUOUS 12V
Customer Reference
Detailed Description
Continuous Duty Solenoid Open Frame (Pull) Type 1.000" (25.40mm) Stroke 12VDC Chassis Mount
Category
Stroke Length
1.000" (25.40mm)
Manufacturer
Delta Electronics
Power (Watts)
11 W
Series
DC Resistance (DCR)
13Ohm
Packaging
Box
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Active
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Technology
Electromechanical
Size / Dimension
1.968" L x 1.574" W x 1.417" H (49.99mm x 39.98mm x 35.99mm)
Type
Open Frame (Pull)
Diameter - Shaft
0.500" (12.70mm)
Duty Cycle
Continuous
Shaft Detail
Clevis
Voltage - Rated
12VDC