TE044003-4
DigiKey Part Number
6010-TE044003-4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TE044003-4
Description
BUZZER ELECTRO 3V 4X4MM W SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Electromechanical 3 V 90mA 4kHz 70dB @ 3V, 10cm Surface Mount Solder Pads
Category
Technology
Electromechanical
Manufacturer
DB Unlimited
Sound Pressure Level (SPL)
70dB @ 3V, 10cm
Packaging
Strip
Current - Supply
90mA
Part Status
Active
Port Location
Top
Driver Circuitry
Transducer, Externally Driven
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Input Type
DC
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
3 V
Termination
Solder Pads
Voltage Range
2 ~ 4V
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Frequency
4kHz
Height - Seated (Max)
0.098" (2.50mm)