SW1000304-1
DigiKey Part Number
2104-SW1000304-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SW1000304-1
Description
SPEAKER 4OHM 3W TOP PORT 106DB
Customer Reference
Detailed Description
4 Ohms General Purpose Speaker 3 W 350 Hz ~ 20 kHz Top Rectangular
Category
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Manufacturer
DB Unlimited
Power - Rated
3 W
Series
Power - Max
5 W
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Rectangular
Technology
Magnetic
Material - Cone
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Type
General Purpose
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Frequency Range
350 Hz ~ 20 kHz
Termination
Wire Leads
Frequency - Self Resonant
350Hz
Size / Dimension
3.937" L x 1.772" W (100.00mm x 45.00mm)
Impedance
4 Ohms
Height - Seated (Max)
0.807" (20.50mm)
Efficiency - dBA
106.00
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Efficiency - Testing
100mm