T38230070 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Curtis Industries
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Curtis Industries
In Stock: 0
Datasheet
Image for T38230070 is not available
T38230070
DigiKey Part Number
364-T38230070-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T38230070
Description
CONN BARRIER STRIP 7CIRC 0.375"
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector Screws
Category
Wire Gauge
12-22 AWG
Manufacturer
Top Termination
Screws
Series
Bottom Termination
Quick Connect (0.110"), Insulated
Packaging
Bulk
Barrier Type
2 Wall (Dual)
Part Status
Active
Features
Flange
Terminal Block Type
Barrier Block
Terminal Screw Material
Steel
Number of Circuits
7
Terminal Screw Finish
Nickel
Number of Wire Entries
7
Mounting Type
Chassis, Panel
Pitch
0.375" (9.53mm)
Operating Temperature
105°C
Number of Rows
1
Material - Insulation
Polypropylene (PP)
Current Rating (Amps)
20A
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Voltage Rating
300V