F2400CA10 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Curtis Industries
In Stock: 0
Datasheet
Image for F2400CA10 is not available
F2400CA10
DigiKey Part Number
F2400CA10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F2400CA10
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C14 Panel Mount, Flange
Category
Filter Type
Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Manufacturer
Curtis Industries
Current Rating - Filter
10A
Series
Accomodates a Fuse
No
Packaging
Bulk
Mounting Type
Panel Mount, Flange
Part Status
Active
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Connector Style
IEC 320-C14
Features
Front or Rear Side Mount
Connector Type
Receptacle, Male Blades
Panel Cutout Dimensions
Variable Size
Current Rating - Appliance Inlet
10A
Approval Agency
CSA, UL, VDE
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC