SDM36-9-U-P6R
DigiKey Part Number
SDM36-9-U-P6R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDM36-9-U-P6R
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 36W
Detailed Description
9V 36 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
EDA/CAD Models
SDM36-9-U-P6R Models
Applications
ITE (Commercial), Medical
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.94" L x 1.97" W x 1.30" H (100.0mm x 50.0mm x 33.0mm)
Voltage - Output
9V
Current - Output (Max)
4A
Power (Watts)
36 W
Weight
0.375 lb (170.1 g)
No Load Power Consumption
100mW (Max)