767163203GP
DigiKey Part Number
767-163-R20KP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
767163203GP
Description
RES ARRAY 8 RES 20K OHM 16SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20k Ohm ±2% 200mW Power Per Element Isolated 8 Resistor Network/Array ±100ppm/°C 16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Category
Number of Pins
16
Manufacturer
CTS Resistor Products
Power Per Element
200mW
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tube
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Circuit Type
Isolated
Package / Case
16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Resistance (Ohms)
20k
Size / Dimension
0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Tolerance
±2%
Height - Seated (Max)
0.093" (2.36mm)