73M1R100F
DigiKey Part Number
60-73M1R100FTR-ND - Tape & Reel (TR)
60-73M1R100FCT-ND - Cut Tape (CT)
60-73M1R100FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
73M1R100F
Description
RES 0.1 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2512 J-Lead Current Sense Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
73M1R100F Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 180°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2512 J-Lead
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.244" L x 0.122" W (6.20mm x 3.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)