CR5211S-20
DigiKey Part Number
CR5211S-20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR5211S-20
Description
CURRENT SENSOR HE/CL 20A
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 20A 1 Channel Hall Effect, Closed Loop Unidirectional Module
Category
Frequency
DC
Mfr
Accuracy
±1%
Series
Voltage - Supply
24V
Packaging
Bulk
Response Time
250ms
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
35mA
For Measuring
DC
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Sensor Type
Polarization
Unidirectional
Current - Sensing
Mounting Type
Number of Channels
1
Package / Case
Module
Output
Ratiometric, ±10V