CT10-1030-G4
DigiKey Part Number
306-1295-2-ND - Tape & Reel (TR)
306-1295-1-ND - Cut Tape (CT)
306-1295-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CT10-1030-G4
Description
SWITCH REED SPST-NO 500MA 140V
Detailed Description
Molded Body Reed Switch SPST-NO 10 ~ 30AT Operate Range 10W 500mA (AC/DC) 140 V Surface Mount
EDA/CAD Models
CT10-1030-G4 Models
Category
Voltage - Switching DC
200 V
Power - Rated
10W
Length - Overall
0.770" (19.56mm)
Size - Body
0.505" L x 0.090" W x 0.095" H (12.83mm x 2.29mm x 2.41mm)
Height Above Board
0.100" (2.54mm)
Operate Range
10 ~ 30AT
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Switching
500mA (AC/DC)
Current - Carry
500mA (DC)
Voltage - Switching AC
140 V