TCG601U050L1G
DigiKey Part Number
TCG601U050L1G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCG601U050L1G
Description
CAP ALUM 600UF 50V AXIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
600 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 215mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Polarization
Polar
Packaging
Bulk
Applications
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ Low Frequency
1.363 A @ 120 Hz
Capacitance
Ripple Current @ High Frequency
1.55 A @ 2.4 kHz
Tolerance
-10%, +75%
Size / Dimension
0.875" Dia x 1.375" L (22.22mm x 34.93mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
215mOhm @ 120Hz