SFC37T30K291B-F
DigiKey Part Number
SFC37T30K291B-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFC37T30K291B-F
Description
CAP FILM 30UF 10% 370VAC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Category
Dielectric Material
Polypropylene (PP), Metallized
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Series
Applications
Motor Run
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.810" (20.57mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
2.910" L x 1.910" W (73.91mm x 48.51mm), Lip
Capacitance
30µF
Height - Seated (Max)
3.030" (76.96mm)
Tolerance
±10%
Mounting Type
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Voltage Rating - AC
370V