RA6106K100
DigiKey Part Number
338-4484-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RA6106K100
Description
CAP FILM 10UF 10% 100VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Film Capacitor 80V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.650" L x 0.260" W (16.50mm x 6.60mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.461" (11.70mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
80V
Applications
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
100V