RA4474K250-FA
DigiKey Part Number
338-4487-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RA4474K250-FA
Description
CAP FILM 0.47UF 10% 250VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.449" L x 0.209" W (11.40mm x 5.30mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.303" (7.70mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
160V
Applications
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
250V