RA4405K100-FA
DigiKey Part Number
338-4482-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RA4405K100-FA
Description
CAP FILM 4UF 10% 100VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 µF Film Capacitor 80V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.449" L x 0.201" W (11.40mm x 5.10mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.382" (9.70mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
80V
Applications
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
100V