MXT406K305R52
DigiKey Part Number
1572-MXT406K305R52-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MXT406K305R52
Description
CAP FILM 40UF 10% 630VDC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
40 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Tray
Size / Dimension
2.264" L x 1.772" W (57.50mm x 45.00mm)
Height - Seated (Max)
2.402" (61.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
2.067" (52.50mm)
Voltage Rating - AC
305V
Voltage Rating - DC
630V
Features
85C/85% Humidity, THB, Low ESR, Low ESL, Long Life