MXT156K305N40
DigiKey Part Number
338-MXT156K305N40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MXT156K305N40
Description
CAP FILM 15UF 10% 630VDC RADIAL
Detailed Description
15 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.811" (46.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - AC
305V
Voltage Rating - DC
630V
Features
85C/85% Humidity, THB, Low ESR, Low ESL, Long Life