MCN12FD330J is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 878
Datasheet
In Stock: 0
33 pF Mica Capacitor 500 V 1210 (3225 Metric)
CDE Mica Chip Capacitors
Cornell Dubilier MC and MCN RF Capacitors | Digi-Key Daily
MCN12FD330J
DigiKey Part Number
MCN12FD330J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCN12FD330J
Description
CAP MICA 33PF 5% 500V 1210
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mica
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Bulk
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Part Status
Obsolete
Features
RF, High Q, Low Loss
Capacitance
33 pF
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated
500 V