DSM254Q018W075PB
DigiKey Part Number
338-DSM254Q018W075PB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSM254Q018W075PB
Description
0.25F, 18V, 42X24.5X7.5MM STD MO
Detailed Description
250 mF (EDLC) Supercapacitor 18 V Module 3.879Ohm 1000 Hrs @ 65°C
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.879Ohm
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Capacitance
250 mF
Size / Dimension
1.654" L x 0.295" W (42.00mm x 7.50mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.965" (24.50mm)
Voltage - Rated
18 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C