DSM165Q018W075PB
DigiKey Part Number
338-DSM165Q018W075PB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSM165Q018W075PB
Description
1.6F, 18V, 64X30X11MM, STD MOD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.6 F (EDLC) Supercapacitor 18 V Module 1.091Ohm 1000 Hrs @ 65°C
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.091Ohm
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Series
Termination
Cable with Connector
Packaging
Bulk
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Active
Package / Case
Module
Capacitance
1.6 F
Size / Dimension
2.520" L x 0.433" W (64.00mm x 11.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
18 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C