DSF255Q6R0JBE is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 812
Datasheet
2.5 F (EDLC) Supercapacitor 6 V Radial, Can 160mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 85°C
DSF Series Supercapacitors
DSF255Q6R0JBE
DigiKey Part Number
338-DSF255Q6R0JBE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSF255Q6R0JBE
Description
CAPACITOR 2.5F -10%, +30% 6V TH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DSF255Q6R0JBE Models
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.610" (15.50mm)
Capacitance
2.5 F
Size / Dimension
0.827" L x 0.433" W (21.00mm x 11.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.945" (24.00mm)
Voltage - Rated
6 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
160mOhm @ 1kHz