DCMC271T450AA2B
DigiKey Part Number
338-3619-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCMC271T450AA2B
Description
CAP ALUM 270UF 450V SCREW CHAS M
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 437.7mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.5 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.1 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.500" (12.70mm)
Tolerance
-10%, +50%
Size / Dimension
1.375" Dia (34.93mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
2.187" (55.55mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
437.7mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C