DCMC103U050AA2B
DigiKey Part Number
338-3615-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCMC103U050AA2B
Description
CAP ALUM 10000UF 50V SCREW CHAS
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 30.9mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
5.6 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
6.272 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.500" (12.70mm)
Tolerance
-10%, +75%
Size / Dimension
1.375" Dia (34.93mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
2.187" (55.55mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
30.9mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C