CMR04E200JPDM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
20 pF Mica Capacitor 500 V Radial
CMR04E200JPDM
DigiKey Part Number
CMR04E200JPDM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMR04E200JPDM
Description
CMR MICA
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mica
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Lead Spacing
0.150" (3.80mm)
Capacitance
20 pF
Features
General Purpose
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.358" L x 0.189" W (9.10mm x 4.80mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
0.331" (8.40mm)