CGR663U7R5V4C
DigiKey Part Number
CGR663U7R5V4C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGR663U7R5V4C
Description
CAP ALUM 66000UF 7.5V SCREW CHAS
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
66000 µF 7.5 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 6.8mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
23.8 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
27.37 A @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
2.000" Dia (50.80mm)
Tolerance
-10%, +75%
Height - Seated (Max)
4.125" (104.78mm)
Voltage - Rated
7.5 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
6.8mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C