CDV30FH472JO3F
DigiKey Part Number
CDV30FH472JO3F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDV30FH472JO3F
Description
CAP MICA 4700PF 5% 1500V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF Mica Capacitor 1.5 kV Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CDV30FH472JO3F Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Dielectric Material
Mica
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Lead Spacing
0.438" (11.10mm)
Capacitance
4700 pF
Features
General Purpose
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.810" L x 0.380" W (20.60mm x 9.70mm)
Voltage - Rated
1.5 kV
Height - Seated (Max)
0.902" (22.90mm)