BLS555K901H282
DigiKey Part Number
338-BLS555K901H282-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BLS555K901H282
Description
5.5UF 900VDC32XX33X18MM LS=27.5
Detailed Description
5.5 µF Film Capacitor 900V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)
1.331" (33.80mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
900V
Features
85C/85% Humidity
ESR (Equivalent Series Resistance)
7.2 mOhms